Szczepienia

Zaleca się szczepienie szczeniąt i kociąt w 8 i 12 tygodniu życia. Szczenięta, które są szczególnie zagrożone chorobami zakaźnymi np. w dużych skupiskach zwierząt szczepi się w 6 tygodniu szczepionką Puppy a potem jw. w 8 i 12 tygodniu. Dopiero po drugim szczepieniu po kilku dniach szczenięta mogą wychodzić na spacery. Komplet szczepień powtarza się po roku. U zwierząt dorosłych wystarczą szczepienia przypominające co 2-3 lata.

Szczepienia podstawowe u psa obejmują takie choroby jak: nosówka, choroba Rubartha, parwowiroza, parainfluenza, a u kotów: herpeswiroza, kaliciwiroza, panleukopenia i chlamydioza.

Ustawowym obowiązkiem każdego właściciela psa jest jego zaszczepienie przeciwko wściekliźnie między 3 a 4 miesiącem życia, a następnie terminowe powtarzanie szczepienia co roku.

Szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie nie jest obowiązkowe, ale mając na uwadze bezpieczeństwo kotów i ich właścicieli zaleca się szczepienie kotów wychodzących.

Oprócz wyżej wymienionych szczepień podstawowych oferujemy Państwu szczepienia dodatkowe stosowane w zależności od wskazań, w których wyborze pomoże Państwu lekarz weterynarii. Przykładami takich szczepień są:

  • szczepienie przeciwko leptospirozie,
  • szczepienia przeciwko grzybicy skórnej,
  • szczepienia przeciwko kaszlowi kenelowemu,
  • szczepienia przeciwko białaczce kotów.

Opracowanie
lek. wet. Małgorzata Zberyt