klinika@bemowo-wet.com.pl +48 22 638 39 14 Klinika jest czynna całą dobę

RTG

Możliwości i korzyści

Badanie RTG jest bardzo często wykorzystywane w medycynie ludzkiej, jak i szeroko rozpowszechnione w praktyce weterynaryjnej, głównie w diagnostyce układu kostnego. Zastosowanie techniki rentgenowskiej pozwala na szybką i stosunkowo dokładną diagnostykę schorzeń ortopedycznych, np. złamań kości, wad układu kostnego wieku młodzieńczego czy zmian dotyczących głowy, np. złamań kości czaszki, żuchwy lub szczęki. Z uwagi na szeroką dostępność metody znajduje ona największe zastosowanie w badaniach profilaktycznych, oraz szybkiej diagnostyce pourazowej i wybranych chorób takich jak np. zapalenie płuc czy niedrożność przewodu pokarmowego. W celu lepszego zobrazowania niektórych struktur stosuje się środki kontrastujące.

Technika obrazowania rentgenowskiego jest obecnie standardem, bez którego pełna diagnostyka w medycynie weterynaryjnej nie jest możliwa.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności

W 2017 roku mija 120 lat odkąd Wilhelm Konrad Roentgen ogłosił odkrycie promieniowania jonizującego i zaprezentował pierwsze zdjęcie radiologiczne ręki swojej żony. Od tamtego czasu idea budowy lampy jego imienia nie zmieniła się, ale w wyniku postępu technologicznego budowa współczesnych aparatów pozwala na coraz większą redukcję dawki promieniowania, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo metody. Zmienił się też sposób wykorzystania promieni RTG, co pozwoliło na stworzenie nowych technik diagnostycznych takich jak np. tomografia komputerowa.

Kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej 18 roku życia nie mogą przebywać na terenie pracowni rentgenowskiej.

Informacje praktyczne

Pracowania rentgenowska jest czynna w Klinice Bemowo 24h/ dobę. Pracownia wyposażona jest w aparat RTG z cyfrową obróbką zdjęć oraz rentgenotelewizję. Zdjęcia RTG wydajemy na płycie CD. Na życzenie Klienta zdjęcia może opisać radiolog.

Nasza pracownia oferuje m.in.:

  • badanie kontrastowe przewodu pokarmowego
  • zdjęcia w kierunku dysplazji stawów biodrowych i łokciowych
  • diagnostyka zmian kostnych
  • mielografia (badanie kontrastowe kanału kręgowego)
  • urografia (badanie kontrastowe nerek, moczowodów i pęcherza)
  • cystografia (badanie kontrastowe pęcherza i cewki moczowej)
  • specjalne projekcje na puszki bębenkowe, zatoki czołowe, jamy nosowe.
  • zdjęcia przeglądowe jamy brzusznej i klatki piersiowej
  • rentgenotelewizja.

Do większości badań rentgenowskich nie trzeba specjalnie przygotowywać pacjenta. Są jednak wyjątki – do niektórych zdjęć zwierzę trzeba znieczulić, m.in. po to, aby uzyskać zwiotczenie mięśni pozwalające na ułożenie w odpowiedniej pozycji. Do takich zdjęć należą między innymi zdjęcia w kierunku dysplazji biodrowej i łokciowej, zdjęcia zatok, większość zdjęć kręgosłupa oraz badanie mielograficzne. Aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo, warto przed znieczuleniem wykonać podstawowe badani krwi, zwierzę musi być też na czczo (minimum 8 godzin bez jedzenia).