Okresowe profilaktyczne badanie stanu zdrowia

1. Dlaczego badania profilaktyczne u psów i kotów są tak istotne?

Badania profilaktyczne pozwalają na kontrolowanie stanu zdrowia zwierzęcia, dzięki nim możliwa jest wczesna diagnostyka pewnych chorób. Rozpoznanie choroby na jej wczesnym etapie pozwala bardzo często na szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii, a co za tym idzie opóźnienie rozwoju procesu chorobowego, a jeżeli jest to możliwe całkowite wyleczenie zwierzęcia.

W czasie rozwoju chorób wewnętrznych zwierzęta nie dają właścicielom sygnału, że coś jest "nie w porządku", zwykle dopiero gdy dochodzi do załamania możliwości kompensacyjnych zaczynają gwałtownie narastać objawy, które większość właścicieli prowokują do szukania pomocy. Warto zadbać o to, żeby wykonywać pewne badania jeszcze na etapie, kiedy zwierzęta nie odczuwają żadnych dolegliwości, aby uchronić je przed bólem i zmęczeniem wynikającym z choroby.

Stały kontakt z lekarzem pozwoli także na zwrócenie uwagi w przypadku problemów z nadwagą, czy problemów z zachowaniem zwierzęcia, jest też okazją do sprawdzenia ważności szczepień, odrobaczania i innych rutynowych czynności.

W Klinice Bemowo istnieje możliwość wykonania badań u lekarza, który podpowie na co szczególnie zwrócić uwagę w danym okresie życia podopiecznego, a jeżeli zajdzie taka konieczność skieruje go do lekarza specjalisty. Pamiętajmy o tym, że zwierzęta starzeją się znacznie szybciej niż ludzie i jeden rok życia naszego psa czy kota to kilka lat naszych.

2. W jakim wieku zwierzęcia powinno się rozpocząć badania profilaktyczne i co jaki czas powtarzać?

Pierwsza wizyta z naszym „nowym nabytkiem” u lekarza weterynarii powinna nastąpić w ciągu tygodnia od momentu przybycia do domu młodego psa czy kota. Często jest to 6 lub 7 tydzień życia szczenięcia oraz 9 – 11 tydzień życia kocięcia. W trakcie pierwszej wizyty lekarz doradzi jak prawidłowo zaopiekować się tak młodym i rosnącym zwierzęciem. W tym czasie ważne jest także ustalenie odpowiedniej diety, zasad postępowania oraz  rygorów wynikających z wrażliwości młodych zwierząt na choroby zakaźne. Ponadto lekarz ustali kalendarz szczepień i odrobaczeń na najbliższe kilka miesięcy.

Warto pamiętać o tym, że istnieją predyspozycje genetyczne do niektórych chorób, i tak psy dużych ras predysponowane są do tzw. chorób dysplastycznych, a konkretnie do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Choroby te mogą przebiegać bardzo łagodnie bez wyraźnych objawów klinicznych, ale mogą być także przyczyną powstawania znacznych kulawizn, niechęci do ruchu, a przede wszystkim silnego bólu. W przypadku dysplazji stawów biodrowych objawy dyskomfortu i bólu pojawiają się znacznie później niż możliwość ich skutecznego operacyjnego leczenia, dlatego tak ważne jest, aby pierwszą diagnostykę w kierunku tej choroby wykonać już w 8 – 12 tyg. życia psa.

Zwierzęta zagrożone chorobami z powodu skłonności rasowych, czy osobniczych, np. do wrodzonych wad oczu, serca, czy wątroby powinny być badane kontrolnie jeszcze w okresie wzrostu, w trakcie pierwszych miesięcy życia psa czy kota. Ze względu na bardzo dużą ilość chorób tła genetycznego oraz ich różnorodny przebieg  nie jesteśmy w stanie w tym opracowaniu podać optymalnego czasu badania dla poszczególnych schorzeń. W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z lekarzem.

Zwierzęta dorosłe powinny być badane przez lekarza przynajmniej raz w roku przy okazji szczepień ochronnych. Jest to także okazja do wykonania okresowych badań krwi, obejmujących morfologię i podstawowe wskaźniki biochemiczne.

Wreszcie zwierzęta w wieku seniorskim, czyli, w zależności od gatunku i wielkości, niektóre już od ukończenia 7 roku życia, powinny być okresowo badane raz, a z czasem dwa, a nawet trzy razy do roku. 

3. Jakie badania profilaktyczne maże zalecić lekarz weterynarii w czasie wizyty kontrolnej?

Podstawą jest badanie ogólne krwi, obejmujące morfologię i podstawowe wskaźniki biochemiczne, a także badanie ogólne moczu, ew. RTG lub USG, ale jako że każdy przypadek jest inny, lekarz może poprosić o wykonanie badań szczegółowych lub profilowych. Czasem istnieje konieczność sięgnięcia do specjalistycznych badań, takich jak mielografia, rezonans magnetyczny czy badanie endoskopowe.

Trudno wymieniać wszystkie możliwości. W dobie szybko rozwijającej się medycyny weterynaryjnej ilości możliwych badań specjalistycznych niewiele ustępują temu, co znamy z medycyny ludzkiej.

Badanie ogólne krwi można wykonać 24h/dobę. Badanie o profilu podstawowym obejmuje morfologię oraz wybrane wskaźniki biochemiczne określające funkcjonowanie nerek, wątroby, trzustki. Badanie to wykonywane jest w trybie standardowym (czas oczekiwania na wynik nie przekracza zwykle 4h) lub w trybie natychmiastowym (wynik w ciągu 15 min).

Przed pobraniem krwi zwierzę musi być na czczo – minimum 8 godzin bez jedzenia.